Kdy není vhodné absolvovat masáž?

Blahodárné účinky na psychiku, stimulace imunitního systému a uvolnění zatuhlých svalů. To jsou nejčastější důvody, proč lidé vyhledávají masáže v Ostravě, Praze a jiných městech, ovšem praktikovat je díky masážnímu lehátku můžete i doma. Masáže jako takové se doporučují sportovcům i lidem vykonávajícím sedavé zaměstnání, při přetěžování určitých svalových skupin, bolestech zad nebo nadmíře stresu. Kdy je ale masáž lepší vynechat?

Masáže bývají častou součástí wellness pro dva. Kde jinde si tak dokonale odpočinout než po boku svého milovaného partnera? Kromě toho wellness pobyty pro dva nabízí relax v podobě sauny, takže odpočinkový balíček je kompletní. Ať už ale na masáž vyrazíte s partnerem nebo sami, buďte při následujících stavech raději opatrní.

Celková kontraindikace

Pokud procházíte horečnatým, infekčním nebo akutně zánětlivým onemocněním, bude lepší zůstat doma a doléčit se. Masáž byste si stejně nejspíš moc neužili. Pooperační a poúrazové stavy je nejprve nutné konzultovat s lékařem. Masáže nejsou vhodné ani při onkologických onemocněních a v prvním trimestru těhotenství. Ve zbývajících dvou trimestrech je nutné maséra předem upozornit na jiný stav.

Místní kontraindikace

Pak existují také místní kontraindikace, kdy není vhodné masírovat pouze určitou část těla. Patří sem místa plísňových onemocnění, poranění a zanícených kloubů, místa otoku nejasného původu a zvětšených mízních uzlin. Břicho není vhodné masírovat při zácpě či průjmu, nevyprázdněném močovém měchýři, zánětu žlučníku a také u těhotných žen, žen v šestinedělí a během menstruace.

Masáž s omezením

Při vysokém či naopak nízkém krevním tlaku, onemocnění cév a výskytu křečových žil se postupuje s omezením dle aktuálního zdravotního stavu. Podobné je to při akutním zánětu šlach a svalů, neinfekčních kožních onemocněních (ekzém, lupénka a podobně) a při cukrovce. O těchto stavech vždy maséra informujte ještě před masáží. V případě nejasností se raději poraďte s lékařem.

Publikováno: 28. 02. 2023

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Ema Nováková