Domů » Proč se tvoří vrásky a jak se jich zbavit?
Zdraví

Proč se tvoří vrásky a jak se jich zbavit?

Zatímco vrásčitý muž evokuje hlubokou moudrost a životní zkušenosti, ženy to mají poněkud složitější. Vrásky jsou u nich vnímány spíše negativně – jako vada na kráse. A právě z tohoto důvodu se čím dál více žen uchyluje k nejrůznějším metodám vyhlazení či odstranění vrásek. Navrácení mladistvého vzhledu je fenomén, kterému propadla většina ženské populace. Jak záhyby na kůži vznikají a jakým způsobem lze jejich tvorbu potlačit nebo alespoň zmírnit?

Co je to vráska?

Termín vráska označuje záhyb na kůži. Vznik vrásek je přirozený proces, ke kterému dochází z důvodu ztráty elasticity a kolagenu v kůži. Drobné linie ve tváři se postupem času prohlubují – až do podoby vrásek.

Na tvorbě vrásek se zároveň podílí množství dalších faktorů (vnějších i vnitřních). Kůže stárne mnohem rychleji následkem kouření a působení UV záření. Na pozoru by měli být zejména milovníci opalování, protože sluneční paprsky aktivují enzymy, které rozrušují strukturu kolagenu a brání v přirozené obnově pokožky.

Prohlubování rýh v obličeji může urychlit také nadměrná konzumace alkoholu a omamných látek, chronický stres a dlouhodobý spánkový deficit.

Jak vzniku vrásek předcházet?

Alfou a omegou dlouhodobě mladistvé pleti je zdravý životní styl. Tedy především zdravý jídelníček bohatý na minerály a vitamíny. Mezi nejsilnější bojovníky v boji proti vráskám patří vitamíny C, E, B – a především A neboli retinol, který se původně využíval zejména při léčbě akné. Časem se ukázalo, že retinol zpomaluje procesy stárnutí pokožky, působí jako účinný antioxidant a slouží jako podpora kolagenových vláken.

Pleti prospívá i důkladná péče v podobě výživných a hydratačích masek, aplikace denních a nočních krémů (např. s obsahem retinolu), masírování, přírodní peelingy a v neposlední řadě používání šetrné kosmetiky.

A jak si dokáže s vráskami poradit moderní medicína? Přečtěte si tento článek o omlazení pleti.

Kde to žije

Užijte si relax v ČR

Aktivní dovolenou s přítelkyněmi nebo s celou partou přátel si můžete dopřát v dnešní době již téměř kdekoliv. Důležité je najít si ideální ubytování, kde se budete cítit komfortně a volný čas si tak užijete naplno. Zkuste stránku ubytování České Švýcarsko případně se nechte inspirovat v katalogu ubytování Beskydy. Ať už preferujete hotely s pestrými službami nebo chaty v soukromí, určitě si tu vyberete to, po čem Vaše srdce nejvíce touží.