Vytápět se dá i levněji

Každý, kdo doposud nežil někde na Marsu, dobře ví, jak vysoké jsou dnes ceny energií. Proto většina firem i domácností dělá první poslední, aby zvládly alespoň pár tisícovek ročně ušetřit. Některá opatření fungují lépe, jiná vůbec.

Mezi ty opravdu efektivní patří třeba změna topného tělesa, typicky v podobě běžného ústředního topení za klasická krbová kamna.

Hlavním důvodem, proč si pořídit kamna, je samozřejmě topivo ve formě dřeva. To je mnohem levnější než elektřina i plyn. Navíc se jedná o zdroj, který je víceméně nevyčerpatelný, když se bude těžit s rozumem. Dřeva totiž máme plné lesy.

Není ovšem potřeba topit pouze klasickými poleny. Velmi dobře se k tomuto účelu hodí i pelety. Jedná se v podstatě o hmotu vytvořenou převážně silným stlačením dřevěných třísek. Součástí pelet rozhodně nejsou žádné syntetické složky, které by se při spalování uvolňovaly do ovzduší. Jedná se o čisté, ekologické palivo.

Pelety se na rozdíl od surového dřeva dají skladovat i na místech, kde je vyšší vlhkost, jelikož je prodejci dodávají v nepromokavých obalech.

Aby se člověk v zimě díky kamnům dostatečně zahřál, musí si vybrat ten správný typ. Ten by měl mít hlavně správnou výhřevnost, která se dá spočítat pomocí speciálního vzorečku. Nejedná se sice vyloženě o práci pro profesionální matematiky, nicméně pro laika jde přeci jen o trochu náročnější úkol.

Proto je lepší přenechat tuto starost prodejci, který jistě dokáže vybrat vhodný model kamen pro daný objekt.

Krbová kamna by však měla být nejen praktická, ale také vypadat k světu. Přeci jen se většinou instalují v obývacím pokoji, který je obvykle výkladní skříní každého obydlí. Takováto kamna je možné koupit kupříkladu v obchodu Kamnárna, a sice za slušnou cenu.

Kamna je potřeba během topné sezóny občas vyčistit. Během spalování se totiž tvoří saze, které se rády usazují všude možně, i v kouřovodech. Rovněž ty je nutné jednou za čas pořádně pročistit. Naštěstí se ani pro laika nejedná o nic technicky ani fyzicky náročného.

Publikováno: 29. 11. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Ema Nováková