3 tipy jak přestat kouřit cigarety

Ptali jste se sami sebe na to, jak přestat kouřit, už po sté, nebo je to dnes poprvé? Ať tak či onak, nejste na tento problém sami. Podle studií chce přestat kouřit necelé tři čtvrtiny kuřáků. Jak se vydat na cestu k životu bez tabáku a co vám pomůže na jejím konci obstát vítězně? Pokud si myslíte, že existuje snadná cesta, jak přestat kouřit, pak jste na omylu!

Proč byste měli přestat kouřit?

Nejprve si musíte uvědomit, proč se vlastně chcete kouření vzdát. Vaše motivace musí být dlouhodobá a pevná, a musí vás nutit dokončit svůj cíl. Počet kuřáků v ČR každoročně stoupá, a to z různých důvodů (nejčastěji z hlouposti). Následně dochází k tomu, že na světě umírají stovky kuřáků předčasně a nikdo jim nechce pomoci. Pokud vás toto téma zajímá, podívejte se na náš blogový článek s videem Boj o miliardu životů!

Přestat kouřit byste měli především kvůli svému zdraví:

· Plíce kuřáka jsou poškozovány každou cigaretou a v jejich oslabeném stavu se tak nemohou chránit před infekcí nebo bakteriemi a viry.

· V případě, že se vám podaří přestat kouřit, i tak bude regenerace plic velmi pomalá a mnohdy je i nemožná.

· Kuřákovi, který do ruky a pusy nevezme cigaretu půl roku, ale přesto začnou dorůstat poškozené chuťové buňky, začne lépe dýchat a přijímat potravu.

· Kromě jiného, je používání cigaret velmi nákladné a někdy může zruinovat celou rodinu.

Abstinenční příznaky kuřáka

Pro závislé je nikotin zdrojem energie. Už dávno všichni víme, že nikotin, stejně jako drogy (kokain, heroin…) jsou velmi návykové látky. Mozek kuřáka začne fungovat mnohem lépe, když si dopřeje dávku nikotinu. Nikotin začne v mozku uvolňovat dopamin a serotonin (hormon štěstí). Proto je detoxikace kuřáka v mnoha případech tak náročná.

· Nezvladatelná a narůstající touha po cigaretě

· Úzkost a zlost / podrážděnost

· Snížení mentální funkce (nepozornost, špatná gestikulace)

· Bolest hlavy, zácpa, bolest žaludku, nespavost, tíseň na hrudi

· Příznaky podobné chřipce

· Deprese a úzkost

· Duševní únava

· Kašel / produkce hlenu

3 tipy, jak přestat kouřit cigarety

Odvykání kouření není krátkodobým procesem. Jde o dlouhou cestu a my vám zde nyní vypíšeme pár možností, které můžete zkusit. Navíc zjistíte, čím nahradit cigaretu.
Základní tipy

1. Pokud jste si koupili e-cigaretu, už si nezapalujte klasickou cigaretu. Raději intenzivněji vapujte, aby se do těla dostalo více nikotinu

2. Využijte pomocníky, kteří jsou méně škodliví a zároveň vám dodají více nikotinu

3. Nahrazení zla menším zlem můžete udělat: nikotinovými náplastmi / sáčky / žvýkačky / spreje, žvýkacím tabákem, zahřívané tabákové výrobky, e-cigarety

Proč používat e-cigaretu?

Elektronické cigarety nejsou tak nebezpečné jako klasické cigarety. Jejich náplně musí být vyráběny speciální technologií a vše musí pocházet od certifikovaných a prověřených dodavatelů. Náplně tudíž neobsahují toxické látky.

Ani při vapování nevdechujete kouř ale páru, která neobsahuje amoniak, karcinogeny, dehet a jiné škodlivé látky, které běžně absorbujete z klasických cigaret. Pokud si nejste s vapingem na 100 % jistí, podívejte se na naše blogové články Vaping je až o 95 procent bezpečnější než kouření nebo na Je vapování škodlivé? Třeba zde najdete všechny odpovědi na své otázky!

Publikováno: 25. 03. 2023 / Aktualizováno: 28. 03. 2023

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Ema Nováková