Jak správně vybrat pánské hodinky?

O pánských hodinkách se traduje, že úzce souvisí s charakterem muže a do značné míry reflektují jeho osobnost. V každém případě patří k moderní vizáži a jdou ruku v ruce se společenskou prestiží. A protože jde o velmi častý dárek, připravili jsme pro vás základní rady a tipy, jak pánské hodinky vybrat. Budete-li se jimi řídit, určitě nešlápnete vedle.

Účel

Naprosto zásadním kritériem při výběru pánských hodinek je jejich účel, se kterým úzce souvisí i design. Dostanete na výběr mezi klasikou, sportovními modely a luxusními hodinkami, které jsou perfektním doplňkem trendové pánské košile. A samozřejmě narazíte také na elegantní pánské hodinky, které se hodí pro celodenní nošení i na významné události.

Typ strojku

Hodinkový strojek může být mechanický (tzn. klasické ručičkové hodinky), quartzový a digitální. Mechanické hodinky se natahují a nepotřebují zdroj energie z baterie jako digitální a quartzové hodinky. Jedná se o ruční práci, což je zřejmé i z vyšší ceny.

Voděodolnost/vodotěsnost

Hodinky jsou opatřeny označením, které udává voděodolnost nebo vodotěsnost. Pokud na nich najdete „Water resistant“, jsou voděodolné. V praxi to znamená, že jim sice neublíží déšť ani vlhkost, ale nejsou určeny pro potápění. Do vody jsou určeny modely s označením „water proof“. Konkrétně jde o:
  • 50 m (5 ATM) – běžné koupání
  • 100 m (10 ATM) – šnorchlování
  • 200 m (20 ATM) – potápění
  • 1000 m (100 ATM) – profi potápění

Materiály sklíčka a řemínku

Hodinky mohou být opatřeny plastovým, minerálním a safírovým sklem. Nejkvalitnější a tedy nejodolnější vůči poškrábání je syntetický safír. Co se týče řemínku, může být kožený (vepřová, hovězí nebo telecí kůže), ocelový (kvalitní, ale vyšší hmotnost) nebo plastový (především u sportovních modelů).